Nagraliśmy odpowiedź wideo na wywiad wiceprezydenta Piotra Grzelaka w Radiu Gdańsk, wywiad w którym prezydent poświęcił nam sporo czasu.

17 maja 2024 wiceprezydent miasta Gdańska, Piotr Grzelak, udzielił Radiu Gdańsk wywiadu, podczas którego poświęcił nam sporo czasu. Specjalnie piszemy nam, a nie sprawie tramwajowej, ponieważ wypowiedzi wiceprezydenta skupiały się na personalnych atakach i w żadnym stopniu nie były merytorycznie. Oto link do wywiadu, a poniżej transkrypcja: link to wywiadu

Postanowiliśmy nagrać odpowiedź aby rozprawić się z półprawdami i kłamstwami prezydenta miasta.

Epilog. 31 maja 2024 ostatliśmy z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska ostatnią część dokumentacji o którą występowaliśmy. Jak bardzo prezydent Grzelak mija się z prawdą niech świadczy cytat z wiadomości jednego z urzędników, właśnie z 31 listopada.

Powyższe materiały wyczerpują zakres żądania zawarty w Pańskim wniosku o udostępnienie informacji publicznej z dn. 14 kwietnia br.

Transkrypcja wypowiedzi Piotra Grzelaka

Fragmenty odnoszące się do tramwaju przez ulicę Bohaterów Getta Warszawskiego

RG: Zatrzymajmy się na temacie nowej linii tramwajowej przez Piecki Migowo do Wrzeszcza bo mieszkańcy ponownie protestują ci z piecyk wcześniej była też o tym mowa nie godzą się na budowę tunelu podziemnego wzdłuż ulicy Wileńskiej, ale najgłośniej protestują mieszkańcy Bohaterów Getta Warszawskiego tuż przy radiu. Na płotach wiszą banery z hasłami chcemy dialogu, nie slalomu tramwajowego, żądamy ujawnienia ukrywanej dokumentacji, boimy się że nasze domy się zawalą. Ja co do zasady rozumiem te protesty mieszkańców bo pewnie też bym nie chciała żeby moją wąską uliczką nagle przejeżdżał tramwaj, ale zdaniem mieszkańców wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi to na przykład sposób przebiegu trakcji czy budowa podziemnego zbiornika retencyjnego, jak on wpłynie na ulicę czy w ogóle jaki wpływ linia tramwajowa będzie miała na na te stare zabytkowe kamienice? No pytań jest wciąż wiele i mieszkańcy chcą pełnej informacji przed ogłoszeniem przetargu czy uzyskają te informacje?

PG: My w tym dialogu jesteśmy od 2016 roku w kwestii Gdańsk Południe Wrzeszcz tego tramwaju tak naprawdę odbyło się na samym początku pięć spotkań między innymi to piąte spotkanie to było spotkanie z mieszkańcami ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego bo oczywiście cała linia tramwajowa jest podzielona na ileś odcinków każdy z tych odcinków ma swoje wyzwania. Ale po pierwsze trzeba powiedzieć że to jest linia tramwajowa niezwykle ważna dla Gdańska. Bo obsługująca pewne blisko 100 000 mieszkańców dzielnic południowych Gdańska. Ale po drugie też pozwalająca mieszkańcom zaproponować nową ofertę komunikacyjną. Dzisiaj takim najtrudniejszym węzłem gordyjskim w mieście jeśli chodzi o tramwaje jest węzeł Hucisko. I ten węzeł ma już zerową dodatkową przepustowość dla tramwajów. Nie ma innej alternatywy poprowadzić tramwaje dzisiaj w niż przez węzeł Hucisko i nie ma szansy zwiększyć oferty dla budujących się wzrastających tych dzielnic. Gdańsk Południe Wrzeszcz to jest tak naprawdę do domknięcie drugiej obwodnicy, można by powiedzieć tramwajowej w kierunku Wrzeszcza i Oliwy, a 1/3 mieszkańców Gdańska południe nie jedzie do Gdańska Głównego tylko jedzie w kierunku Wrzeszcza i Oliwy.

Oczywiście na każdym z etapów mamy wyzwania, mamy rozmowy z mieszkańcami również, ze Stowarzyszeniem Dolina Królewska. Jesteśmy non stop w rozmowie; przypomnę że na wielu etapach procedury środowiskowej odbywały się te konsultacje społeczne.

RG: Oni mówią że to były spotkania informacyjne a nie konsultacje.

PG: Oni mówią o tych pierwszych pięciu spotkaniach, natomiast przypomnę że to jest (projekt) który wymaga decyzji środowiskowej, to w ramach tej procedury również jest środowisko związane z ludźmi, bo my też jesteśmy częścią środowiska naturalnego. W związku z czym cała konsultacja społeczna odbywa się pod rygorem właśnie tej procedury środowiskowej. Stowarzyszenie Dolina Królewska zadawało mnóstwo pytań i na te wszystkie pytania otrzymała odpowiedź. Później skarżyła naszą decyzję środowiskową ale yy to ich zaskarżenie się nie ostało.

RG: Proszę powiedzieć, bo eksperci z Politechniki Gdańskiej mówią że też nie wiedzieli uzasadnienia że żeby ta linia tramwajowa właśnie Bohaterów Getta Warszawskiego dla szła tędy gdzie idzie, a nie jakąś inną trasą? bo wiemy że do studzienki też tam nie było nie było opcji ale na przykład w okolicy yyy uniwersyteckiego centrum Klinicznego dlaczego akurat tędy. Dlaczego miasto się uparło?

PG: Miasto przede wszystkim słucha ekspertów dotyczą związanych z organizacją ruchu i oczywiście też w kontekście środowiskowym te kwestie analizujemy. Trzeba sobie powiedzieć jasno jaki jest cel tej linii tramwajowej: cel ten tej linii tramwajowej jest połączenie z dworcem we Wrzeszczu i połączenie w kierunku północnych czyli dzielnic Gdańska. Przez ulicę Do Studzienki byłoby to rozwiązanie karkołomne, uderzające w duży węzeł komunikacyjny czyli skrzyżowaniem Grunwaldzkiej z Do Studzienki czy Miszewskiego. I tak naprawdę nie zapewniałoby tego efektu komunikacyjnego. Bo tramwaj nie mógłby się wpinać nie byłoby szansy na połączenie tramwajów, które by jechały w kierunku dworca we Wrzeszczu. Ul Bohaterów Getta na tym krótkim odcinku pozwala właśnie na tego typu włączenie i organizacji ruchu jest to najlepsze rozwiązanie pod względem pod sytuacji i mieszkańców. Zawsze niestety jest tak że jak przebiega jakaś inwestycja ona może w mniejszym lub większym stopniu dotykać interesów poszczególnych mieszkańców ale też warto powiedzieć my mówimy o mieszkańcach ale tak naprawdę mówimy o Stowarzyszeniu Dolina Królewska, na czele które stoi pan Michał Błaut. To wieloletni orędownik tego żebyśmy odwracali tak zwaną piramidę ruchów w mieście to znaczy żebyśmy przesiadali się na rowery ewentualnie przesiadali się na komunikację publiczną, ale też jest mieszkańcem tej okolicy. I tutaj jednak uważam że trochę nie jest w zgodzie z własnymi wartościami; to znaczy w momencie kiedy próbujemy zaproponować ofertę komunikacyjną efektywną właśnie dobrą dla mieszkańców Gdańska Południe, on mówi nie okej, ale nie na moim podwórku. I ten syndrom jest znany socjologii ze zawsze koszula standardowy syndrom.

RG: Ale czy to sprawdzaliście czy możecie zagwarantować mieszkańcom że ich kamienice ich domy są bezpieczne?

PG: My przede wszystkim proponujemy pełen monitoring, i podczas prac i później, stanu ich kamienic. Zaproponowaliśmy możliwość założenia odpowiednich reperów po to aby ten monitoring był prowadzony. Na na razie nie mamy zgody mieszkańców. Myślę że warto żeby na to się zgodzili, będziemy pracowali nad tego typu inwestycją w pełnej transparentności i też myślę, że że warto powiedzieć że no to nie jest wyjątek. W skali Europy wręcz to jest reguła, że tego typu ulicę służą również dla komunikacji tramwajowej. Choćby w Polsce warto wybrać się do Katowic zobaczyć jak taka linia tramwajowa funkcjonuje.

RG: Czy dostaną pełną informację zanim ten przetarg ruszy jak będzie wyglądała jak będzie przebiegała ta linia tramwajowa, także trakcja?

PG: Mieszkańcy byli umówieni do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska na połowę maja bo przyszli na koniec kwietnia rozmawiali o o tej linii chcieli zobaczyć pełen wgląd do tej dokumentacji. Umówiliśmy się na połowę Maja i zamiast przyjść do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, to nawet nie powiem, że mieszkańcy, tylko to Stowarzyszenie Dolina Królewska, która od samego początku robi wszystko żeby zablokować tę inwestycję, zrobiło konferencję prasową. To też trochę świadczy o intencjach, nie o tym żeby zrozumieć na czym polega ta inwestycja, tylko żeby za wszelką cenę ją zablokować.